Serwis ogumienia IGA | Wymiana opon, wyważanie kół, pompowanie kół azotem, naprawa opon i dętek, opony letnie, opony zimowe, alufelgi

Doradztwo


Gdzie szukać rozmiaru opony?


Rozmiar znajduje się na boku każdej opony. Poszukaj ciągu znaków typu 205/55 R16 91 V czy 195/50 R15 82T. Informację o rozmiarze opon możesz znaleźć najczęściej również: na słupku przy drzwiach kierowcy, w schowku, na klapce wlewu do paliwa, w instrukcji pojazdu. Co oznaczają poszczególne symbole?
195 - szerokość opony wyrażona w milimetrach
50 - wartość wyrażona w procentach, oznacza stosunek wysokości boku opony (miejsce, gdzie znaleźliśmy informację o rozmiarze opony) do szerokości. W tym przypadku wartość "50” oznacza 50 procent z 195 mm, czyli 97,5 mm.
R - konstrukcja radialna - typ budowy opony
15 - średnica osadzenia, będąca jednocześnie średnicą obręczy, podana w calach.
82 T - indeks nośności o wartości 82 i indeks prędkości klasy T (o znaczeniu indeksów możesz przeczytać poniżej)
C - oznaczenie opony dostawczej.

Indeks prędkości i indeks nośności


Indeks prędkości opony (ang. speed index) to maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, w którym zamontowana jest dana opona, pod maksymalnym obciążeniem określonym za pomocą indeksu nośności. Te dwa parametry są od siebie zależne i trzeba je zawsze brać pod uwagę montując opony w posiadanym aucie. Oznaczenie, które wskazuje indeks prędkości opony znajduje się na jej boku i zapisany jest za pomocą liter oraz cyfr. Każda planowana zmiana opon powinna być zgodna z indeksem prędkości, który przewidział producent samochodu w jego homologacji. Producent określając parametry bierze pod uwagę moc samochodu, masę pojazdu oraz inne parametry mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy. 

 


 

Gdzie nas znaleźć

Września, ul. Sikorskiego 34
Pyzdry, ul. Wrzesińska 29
Korzystając z naszej strony zgadzasz się na użycie plików cookie. X